NASZE DZIAŁANIA
Od początku działania KIGSE nawiązaliśmy wiele kontaktów z przedstawicielami społeczności energetycznych, przedsiębiorcami, instytucjami rządowymi i lokalnymi oraz jednostkami samorządu terytorialnego. Ciągle rozwijamy współpracę i budujemy relacje, które są podstawą osiągnięcia celów.
Ważnym wydarzeniem z działania KIGSE był pierwszy Kongres Społeczności Energetycznych, który odbył się w 2023 roku. Miał on zwiększać świadomość i rozszerzać wiedzę na temat europejskich koncepcji rozwoju społeczności energetycznych. Zaprosiliśmy członków, partnerów z Europy, podmioty chcące współpracować z izbą i postawiliśmy pierwszy krok do cyklicznych spotkań. Zależy nam na rozmowie z partnerami, wsłuchiwaniu się w ich potrzeby i działaniu na rzecz członków. Chcemy funkcjonować tak, aby pogłębiać zrozumienie dla konieczności rozwoju energetyki rozproszonej w kraju. W tym roku organizujemy drugą edycję Kongresu Społeczności Energetycznych.
Udało nam się również podjąć pierwsze faktyczne projekty. Złożyliśmy wnioski oraz opinie prawne m.in. do: Parlamentarnego Zespołu do spraw Energii Odnawialnej, podkomisji stałej do spraw restrukturyzacji energetyki, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dotyczyły one ich stanowisk co do roli koordynatora klastra w walce z ubóstwem energetycznym, a także w przedmiocie projektu zmian przepisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii i przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych co do funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w ramach Spółdzielni Energetycznej. Chcemy, aby nasze działania miały realny wpływ na rozwój społeczności energetycznych.
Kolejnym priorytetowym celem KIGSE na rok 2024 jest poprawa ustawodawstwa. Potrzeba wiele pracy, aby lokalne inicjatywy energetyczne, oparte na faktycznych możliwościach produkcji, konsumpcji czy nieskrępowanego obrotu energią elektryczną pomiędzy członkami społeczności, przyniosły klastrom i spółdzielniom wymierne korzyści, z troską oczywiście o system elektroenergetyczny.
Ważnym zadaniem stojącym przed KIGSE jest aktywna troska o tworzenie zadowalających regulacji i środowisk prawno-ekonomicznych dla energetyki lokalnej, społecznej, rozproszonej, oddolnie realizowanej przez społeczności energetyczne.
Będziemy kontynuować działania wspierające naszych członków, społeczności energetyczne oraz promujące zrównoważony rozwój energetyki rozproszonej, uwzględniający aspekty społeczne, ekonomiczne i środowiskowe.
Chcemy również nadal podejmować praktyki edukacyjne i informacyjne podnoszące świadomość społeczeństwa na temat klastrów energii i spółdzielni energetycznych. Planujemy kampanię informacyjną i kolejną odsłonę Kongresu Społeczności Energetycznych. Zależy nam, aby więcej osób rozumiało korzyści z uczestnictwa w lokalnej produkcji energii z OZE i lokalnym jej zużywaniu (bilansowaniu) przy jednoczesnym dbaniu o środowisko.
Te założenia są ważne, aby podtrzymać rozwijanie i promowanie energetyki prosumenckiej w Polsce oraz przyczynianie się do budowy zrównoważonej i zdecentralizowanej energetyki.